а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотепа

дотепаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18508
1. убива, усмртува
Англиски: kill Албански: mbys, rrah
Примери:
Дотепај го коњот.
2. Убие секаква надеж, доведе до очај.
Англиски: kill Албански: mbys, shuaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме дотепа судбината.
Изведенки
1. дотепува св.
дотепуваат
2. дотепување ср.
глаг. им.