а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотек

мн. дотеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23195
1. Тоа што дотекува, што надоаѓа како течност во определено количество.
Англиски: inflow Албански: rrjedhje
Примери:
Водни дотеци.
Дотек на нафта.
2. (едн.) Тоа што се добива, што пристига.
Англиски: influx Албански: hyrje, derdhje
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
Дотек на пари.
Дотек на средства.
Дотек на стоки.