а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотекува

дотекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14934
дотече
Англиски: flow
Примери:
Убавините на животот дотекуваат од еден извор кој никогаш нема да го видите, само ќе го слушнете неговиот жубор.
Деновиве само 130 литри вода дотекуваат во градската водоводна мрежа, а потребни се околу 300.
Парите ми дотекуваат како река, како силен порој.
Изведенки
дотекување ср.
глаг. им.