а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотекне

дотекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56392
Конечно падне на ум, се сети.
Примери:
Интересно како досега не ѝ дотекна да прочепка низ нивното работењето.
Изведенки
дотекнува несв.
дотекнуваат