а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотежне

дотежнат; дотежни, дотежнете; дотежнав, дотежнаа; дотежнал; дотежнат; дотежнев, дотежнеа; дотежнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42805
1. Стане тешко, почувствува тежина.
Англиски: burden Албански: rëndoj
Примери:
Му дотежнала вреќата на грбот.
2. Почувствува тешкотија.
Албански: rëndoj, ndiej ngarkesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му дотежнаа годините.
Изведенки
дотежнува несв.
дотежнуваат