а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотегне

дотегнат; дотегни, дотегнете; дотегнав, дотегнаа; дотегнал; дотегнат; дотегнев, дотегнеа; дотегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25771
Ми (ти, му...) стане тежок, неподнослив; ми (ти, му...) здодее нешто.
Англиски: bore
Примери:
Му дотегнало од одењето на работа и дома.
Интернатот им дотегна на сите ученици.
Изведенки
дотегнува несв.
дотегнуваат
(ти, му...) дотегнува, ми (ти, му...) дотегнуваат. Повт.