а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотаму

Вид збор: Прилог
Ранг: 4677
1. До тоа место.
Англиски: until there
Примери:
Колата оди дотаму.
2. До тој степен, до таа мера.
Англиски: insofar
Примери:
Еден козар ќе стигне дотаму да стане управник.
Дотаму ли е дојдена работата?