а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотажи

дотажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане со тажењето за некого или за нешто.
Англиски: mourn Албански: mbaroj pikëllimin
Примери:
Го дотажија војникот.
2. (ми, ти, му... се дотажи) Ми стане тажно.
Англиски: mourn Албански: mërzitem, më vjen keq
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се дотажи за либето.
Изведенки
дотажува несв.
(ти, му...) се дотажува повт.