а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досуди

досудат; досудил; досуден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20821
1. Со судска пресуда определи некому нешто.
Англиски: sentence Албански: dënoj, shqiptoj dënim
Употреба: Правда
Примери:
Судот ми ја досуди куќата.
2. Во спортот - при натпревар, даде знак за прекршок и сл.
Англиски: decide Албански: shqiptoj
Употреба: Спорт
Примери:
Судијата досуди фаул.
Изведенки
1. досудува несв.
досудуваат
2. досудување ср.
глаг. им. (обично во спортот)
Пример: Судиско досудување на топката.