а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достуди

достуде
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38064
Почувствува студ, му (ми, ти...) стане студено.
Англиски: freeze
Употреба: Безлично
Примери:
Мене ми достуде.
Изведенки
достудува несв.
(ти, му...) достудува. Повт.