а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доструже

достружат; достружи, достружете; достругав, достругаа; достругал; доструган; (ќе) достружев, (ќе) достружеа; (ќе) достружел; достружен
Вид збор: Глагол, свршен
Иструже до определена мера или до крај.
Примери:
Го достругав дрвото.
Изведенки
достружува несв.
достружуваат