а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достриже

дострижат; дострижи, дострижете; достригов, достригоа и дострижив, дострижија; достригол, достригле и дострижил; достриган и дострижен; (ќе) дострижев ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Истриже до крај коса или волна.
Англиски: shear
Примери:
Го беше дострижил муштеријата.
Изведенки
дострижува несв.
дострижуваат