а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дострел

мн. дострели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16260
1. Граничната точка до која може да се стрела со оружје.
Англиски: range Албански: varg
Употреба: Воен термин
Примери:
Дострелот на пушката.
2. Високо постигнување, резултат, дело.
Англиски: achievement Албански: arritje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Емотивен дострел.
Творечки дострели.