а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достојание

мн. достојанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 46194
Тоа што се прифаќа како неразделна сопственост на некого или на нешто.
Англиски: dignity
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Духу на вистината, просветлувај го довека достојанието твое.