а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

достоинственик

мн. достоинственици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39702
Лице што е на висока функција, што има висок чин.
Англиски: dignitary
Примери:
И татко му и дедо му беа високи достоинственици.