а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допрати

допратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15126
Прати, испрати некого до определено место, до некаде.
Англиски: accompany
Примери:
Народот излезе да ги допрати своите борци.
Тие ги допратија до бавчите.
Сакаше да ја допрати до дома.
Изрази
Господ (го) допрати - дојде во вистинскиот момент, тогаш кога е најпотребно.
Изведенки
1. допратува несв.
допратуваат
2. допраќа несв.
допраќаат