а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дониже

донижат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со нижењето.
Примери:
Го донижавме тутунот.
Изведенки
донижува несв.
донижуваат