а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донесеник

мн. донесеници
Вид збор: Именка, машки род
Дете што го довела мајката кога се премажила.
Примери:
Не го сакаа зашто беше донесеник.
Изведенки
1. донесеница ж.
мн. донесеници
2. донесениче ср.
мн. донесеничиња
дем.