а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донатор

мн. донатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37227
Лице што подарува, што донира сопствени средства за помош на заедничко корисни работи.
Англиски: donator
Изведенки
1. донаторка ж.
мн. донаторки
2. донаторски прид.
донаторскиот
Пример: донаторска конференција