а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донапие

се донапијат; донапиј се; донапијте се; се донапив, се донапија; се донапил; (ќе) се донапиев, (ќе) се донапиеја; (ќе) се донапиел; донапиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45950
Се напие доволно.
Англиски: drink
Примери:
Не се донапил од водата.