а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долови

доловат; доловил; доловен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11465
Сфати, разбере, проникне во суштината на нешто; прими нешто преку сетилата.
Англиски: catch Албански: kap
Примери:
Сакаше да го долови секој детаљ.
Се обидував да ги доловам неговите душевни потреси.
Изведенки
1. доловува несв.
доловуваат
2. доловување ср.
глаг. им.