а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

документ

мн. документи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1125
1. Официјално издаден текст со определени податоци што може да послужи како доказ или потврда за нешто.
Англиски: document Албански: dokument
Употреба: Административен термин
Примери:
Лични документи.
Патни документи.
Документи за идентификација.
2. Веродостоен податок, факт што сведочи за нешто, што има историска важност.
Англиски: evidence Албански: dëshmi
Примери:
Нивната поезија е многу интересен документ за македонскиот живот во тоа време.
Програмите по македонски јазик се основни општествени документи.