а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докторат

мн. докторати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13450
1. Академски степен - доктор на науки.
Англиски: doctorate Албански: doktorat
Употреба: Образование
2. Дисертација за добивање научен степен - доктор на науки.
Англиски: doctorate Албански: doktorat
Употреба: Образование