а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докрепи

докрепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26480
1. Додржи, потпре до крај.
Англиски: support Албански: mbështet
Примери:
Гредите го докрепија таванот.
2. Издржи, поднесе нешто до крај.
Англиски: sustain Албански: duroj
Примери:
Не можев да ги докрепам болките.
Кога би можеле да докрепите само уште неколку часа.
3. (се докрепи) Се додржи, издржи до крај.
Англиски: hold Албански: mbahet
Примери:
Одвај се докрепи на нозете.
Изведенки
докрепува несв.
докрепуваат