а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докер

мн. докери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи на док, на пристаниште.
Англиски: docker
Употреба: Транспорт
Примери:
Штрајкот на докерите сѐ уште траеше.