а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докачи

Види и: качи (св.)
докачат; докачил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29852
1. Качи, искачи нешто до крај.
Англиски: bring Албански: shtyj
Примери:
Одвај ги докачив кутиите по скалите.
2. Дофати, досегне нешто.
Англиски: reach Албански: arrij
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не можев да ја докачам книгата од полицата.
3. засегне, допре
Англиски: touch Албански: prek
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа ја докачи неговата суета.
4. (се докачи) Се качи, се искачи до крај.
Англиски: climb Албански: kacavirrem
Примери:
Успеавме да се докачиме до врвот на ридот.
5. (се докачи) Се дофати, се добере до нешто.
Англиски: crawl Албански: zvarritet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Децата се докачија до зрелата круша.
Изведенки
1. докачува несв.
(се) докачуваат
2. докачување ср.
глаг. им.