а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докати

докатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрони, оддели до крај зрна пченка од кочанот.
Албански: ndaj, shnuk
Примери:
Одвај ги докати неколкуте кочани.
2. Заврши со ронење пченка.
Албански: kokërroj
Примери:
Ја докативме сета пченка.