а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докажлив

докажливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52326
Што може да се докаже, да се потврди со аргументи.
Англиски: provable
Примери:
Оваа варијанта теориски е подокажлива.
Изведенки
докажливост ж.