а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доита

доитаат; доитал
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде со итање, со брзање.
Англиски: hurry
Примери:
Таа доита кај мене да ми ја каже веста.
Изведенки
доитува несв.
доитуваат