а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисчита

доисчитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. исчита сè
Англиски: read all Албански: lexoj krejt
Примери:
Ги доисчита книгите од својата библиотека
2. Исчита нешто до крај.
Англиски: finish reading Албански: lexoj deri në fund
Примери:
Го доисчитав весникот што ми го даде.
Изведенки
доисчитува несв.
доисчитуваат