а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисчисти

доисчистат; доисчистил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчисти сè, сите до еден.
Англиски: clean up Албански: pastroj
Примери:
Откако се одмори, ги доисчисти рафтовите.
2. Исчисти нешто до крај, сосема.
Англиски: clean up Албански: pastroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го доисчисти станот.
3. доразјасни
Англиски: clarify Албански: sqaroj
Примери:
Ги доисчистивме ставовите по некои прашања.
4. (се доисчисти) Се исчисти добро, сосема.
Англиски: clean Албански: pastroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Водата се доисчисти.
5. (се доисчисти) Се разјасни добро, сосема.
Англиски: clarify Албански: sqaroj
Примери:
Недоразбирањата сосема се доисчистија.
Изведенки
доисчистува несв.
(се) доисчистуваат