а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисчека

доисчекаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчека се, сите до еден.
Англиски: wait Албански: pres të gjithë
Примери:
Ги доисчека да влезат сите, па потоа почна да зборува.
2. Исчека нешто до крај, дочека.
Англиски: wait Албански: pres deri në fund
Примери:
Го доисчека моментот кога ќе му се признаат заслугите.
Одвај го доисчека утрото.
Изведенки
доисчекува несв.
доисчекуваат