а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисцрпи

доисцрпат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исцрпи се до крај.
Англиски: scoop Албански: shterr në tërësi
2. Сосема разгледа некое прашање, тема.
Англиски: exhaust Албански: shterr deri në fund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги доисцрпивме точките за овој состанок.
Изведенки
доисцрпува несв.
доисцрпуваат