а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доисхрани

доисхранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исхрани до крај, сите.
Англиски: nourish Албански: ushqej të gjithë
Примери:
Работеше напорно да го доисхрани семејството.
2. (се доисхрани) Се исхрани со крај.
Англиски: nourish Албански: ushqej, ngop
Примери:
Не можеше да се доисхрани себеси, а не пак и други.
Изведенки
доисхранува несв.
(се) доисхрануваат