а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доистопи

доистопат; доистопил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истопи сè, сите.
Англиски: soak Албански: zhyt
Примери:
Ги доистопив диплите што се за перење.
2. Истопи нешто натопено сосема, до крај.
Англиски: soak Албански: zhyt
Примери:
Ги доистопи алиштата минејќи преку реката.
3. (се доистопи) Се истопи сосема.
Англиски: soak Албански: zhyt
Примери:
Се доистопи играјќи си со цревото.
4. Истопи сè.
Англиски: melt Албански: shkrij
Примери:
Го доистопи златото што го имаше.
5. (се доистопи) Истопи нешто сосема, до крај.
Англиски: melt Албански: shkrij
Примери:
Снегот се доистопи по покривите.
Изведенки
доистопува несв.
(се) доистопуваат
истопи