а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доиспита

доиспитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испита до крај, заврши со истражувањето.
Англиски: test Албански: mbaroj hulumtimin
Примери:
Дејството на новиот серум го доиспитаа врвни научници.
2. доиспраша
Англиски: inquire Албански: përfundoj pyeturi
Изведенки
доиспитува несв.
доиспитуваат