а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизвиди

доизвидат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извиди секаде, заврши со извидувањето на некоја околина.
Англиски: explore Албански: inspektojë
2. Заврши со гледањето на нешто, на повеќе предмети и сл.
Англиски: view Албански: shoh
3. (се доизвиди) Се виде со сите.
Англиски: see Албански: sheh
Изведенки
доизвидува несв.
(се) доизвидуваат