а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доза

мн. дози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3011
1. Количество лек или друга супстанција што се зема во определен период по рецепт или по потреба.
Англиски: dose Албански: dozë
Примери:
Лекарот ми препиша дневна доза таблети.
Едно момче почина од преголема доза хероин.
2. Определено количество, пакување, мера од нешто.
Англиски: dose Албански: porcion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во кифличките ставив две дози брашно.