а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доживотен

доживотни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9158
Што трае до крајот на животот.
Англиски: life-long
Примери:
Доживотна казна.
Изведенки
доживотно прил.