а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожеже

(ми) дожежат; дожежи, дожежете; дожежа, дожежаа; дожежал; дожежан; дожежеше, дожежеа; дожежел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48892
1. Почувствува силна топлина.
Англиски: feel hot Албански: djeg
Употреба: Безлично
Примери:
Наеднаш му дожежа и ги тргна прстите од печката.
2. ме (те, ...) Почувствува непријатност или душевна болка.
Албански: digjem, më djeg
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја виде разочараноста во очите на татко му тоа го дожежа.
Ќе ти кажам нешто што ќе те дожеже.
Изведенки
дожежува несв.
дожежуваат