а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожегне

дожегнат; дожегни, дожегнете; дожегнав, дожегнаа; дожегнал; дожегнат; (ќе) дожегнев, (ќе) дожегнеа; (ќе) дожегнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. ме (те, го ...) Почувствува остра болка, штрекне.
Албански: djeg
Употреба: Безлично
Примери:
Кога се наведнав, ме дожегна некаде во 'рбетот.
2. ме (те, го...) Силно ме засегне, многу ме погоди.
Англиски: touch Албански: më djeg, më prek
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од твоите зборови ме дожегна в срце.
Изведенки
дожегнува несв.
дожегнуваат