а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дождовница

мн. дождовници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20448
дождовна вода
Англиски: rainwater
Примери:
Улиците беа влажни од свежа дождовница.
Се мие глава со дождовница.