а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дождлив

дождливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12882
Што се карактеризира со дожд.
Англиски: rainy
Примери:
Одложувањето е поради временските услови и најавите за дождливо време, соопштија организаторите.
дождлива есен
Изведенки
дождливост ж.