а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожди

Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 45833
Врне, паѓа дожд.
Англиски: rain
Употреба: Безлично , Книжевен збор
Примери:
Во квечерината дождеше ситно, а баба ми ми раскажуваше приказни.