а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додлаби

додлабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Издлаби до крај.
Англиски: carve Албански: zgafëlloj në tërësi
Примери:
Реката ја додлаби карпата и го прошири своето корито.
2. Заврши со длабењето.
Англиски: carve Албански: mbaroj zgafëllimin