а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доделка

доделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изделка до крај.
Англиски: carve Албански: gdhend deri në fund
Примери:
Овој камен треба да се доделка за да добие убава форма.
2. Заврши со делкање.
Англиски: carve Албански: mbaroj me gdhendje
Примери:
Бочварот доцна вечерта ја доделка кацата.
Изрази
Недоделкан човек - прост, груб човек.
Изведенки
1. доделкува несв.
доделкуваат
2. доделкување ср.
глаг. им.