а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добели

добелат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со белењето, направи нешто во целина да стане бело.
Англиски: whiten
Примери:
Го добели платното и седна да одмори.
Изведенки
добелува несв.
добелуваат