а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добега

добегаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36899
1. Бегајќи од некаква опасност, стигне некаде или кај некого.
Англиски: escape Албански: ik, shpëtoj
Примери:
Требало веќе да тргнат за да добегаат конечно до стреата на привремените прибежишта.
2. Престане да бега.
Англиски: escape Албански: ndal të ikë
Примери:
Сите се разбегале само тој уште не добегал.
Изведенки
1. добегува несв.
добегуваат
2. добегување ср.
глаг. им.