а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добања

добањаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избања, искапе некого; заврши со бањањето.
Англиски: bathe Албански: laj
2. Се добања, се избања.
Англиски: bathe Албански: lahem
Изведенки
добањува несв.
(се) добањуваат