а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добара

добараат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши, престане со барањето.
Примери:
Добара насекаде и се откажа.
Изведенки
добарува несв.
добаруваат